Zayıflama Hapları Mucize Değil Sorun Yaratıyor

  • GönderildiOcak 19th, 2016

Bir ürün, ‘kilo verdiriyor, mucize ürün’ diye lanse ediliyorsa burada ciddi anlamda sorun vardır

zaiflama-haplar-mucize-deil-sorun-iaratior[1]

 

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şebnem Harput, “Zayıflama haplarında vadedilen mucizelere inanmamamız gerekiyor. Mucize diye bir şey asla yok. ” dedi.

Bitkisel ürünlerin kullanımına ilişkin AA muhabirine açıklamaya yapan HÜ Rektör Yardımcısı ve Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Harput, bitkisel ürün kullanımına bağlı sağlık problemlerinin son yıllarda arttığını söyledi.

Hamilelerin, çocukların ve kronik hastalığı olanların bitkisel ürünleri kullanırken çok dikkatli olmaları gerektiğine dikkati çeken Harput, bitkisel ürün kullanan kişilerin bu ürünleri ilaç olarak değil, gıda takviyesi düşüncesiyle kullandıklarını belirtti.

Harput, “Bitkisel ürünlerin en önemli sıkıntılarından birisi, hastalar. Bitkisel ürünleri ilaç olarak kabul etmedikleri için doktorlarına kullandıkları ürünleri söylemiyorlar, bundan dolayı birçok sağlık problemiyle karşılaşıyoruz. Halbuki bitkisel ürün, gıda takviyesi değildir” diye konuştu.

Bitkisel ürün kullananların, hekimleri bilgilendirmesi gerektiğini vurgulayan Harput, özellikle ameliyat öncesi ve sonrası bu ürünlerin kullanılmaması gerektiğini söyledi. Harput, “Bitkisel ürünlerin kullanım dozu, çok önemli. Bu ürünler, yanlış kullanıldığında karaciğer ve böbrek hasarlarına sebep oluyor” dedi.

Kan sulandırma etkisinden dolayı bitkisel ürünlerin kanamaları arttırdığını da işaret eden Harput, özellikle “ginko” ve “ginseng” gibi pek çok bitki içeriğine sahip ürünlerin hipertansiyon, şeker, kalp gibi kronik rahatsızlıkları olan kişilerce kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

– “Zayıflama ürünlerinde mucize yok”

Bitkisel ürünün zayıflatma özelliğinin olmadığını bildiren Harput, “yosun hapları, kırmızı biber, altın çilek” gibi popüler bitkisel ürünlerin yanlış kullanımı sonucu ölüm vakalarının bir hayli fazla olduğunu, insanların bu ürünlerde mucize aradığını ifade etti.

“Zayıflama haplarında vadedilen mucizelere inanmamamız gerekiyor. Mucize diye bir şey asla yok. ” diyen Harput, içine sentetik madde karıştırılan zayıflama ürünlerinin sağlığa zarar verdiğini belirtti.

Harput, “Zayıflama haplarını kullananlarda çok ciddi vakalarla karşılaşıyoruz. Bu vakalar incelendiğinde bu ilaçların içlerinde aslında daha önce reçeteli satılan, şimdi ise yasaklanan bir etken madde olan ‘sibutramin’e rastlıyoruz” diye konuştu.

Sibutraminin tespit edilmesinin ardından,  türevlerinin ürünlere katıştırıldığını anlatan Harput, söz konusu ürünlerin kontrolsüz bir şekilde, marketlerde ve internette satılmasından dolayı çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini dile getirdi.

“Kafein, efedrin” gibi metabolizmayı hızlandıran etken maddelerin de bitkisel ürünlerde oldukça fazla kullanıldığını aktaran Harput, bu etken maddelerin kalp rahatsızlığı, tansiyon, şeker, kolesterol problemi olanlarda önemli yan etkiler oluşturduğunu söyledi.

– Sporcularda karaciğer iflası riski yüksek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca cinsel gücü arttırdığı iddia edilen çok sayıda hileli ürünün tespit edildiğini de hatırlatan Harput, cinsel gücü artıran ürünlerin reçeteli satılması gerektiğini belirtti.

Enerji içeceklerinin ve kas yapmaya yardımcı bitkisel ürünlerin, karaciğerde metabolize olduğunu vurgulayan Harput, şöyle devam etti:

“Kişi, bu ürünü aldığında üzerinde ‘şu etken madde var’ yazmıyor. Bu ürünler, ‘yüzde yüz güvenli ürün’ diye lanse ediliyor. Kişi, eğer sporcuysa doping kullanmaktan ceza alıyor, gençse vücudunda ciddi hasarlar meydana geliyor. Doping etkisi olan ürünleri ve bitkisel enerji içeceklerini kullananlarda, özellikle sporcularda en çok karaciğer hasarına rastlıyoruz çünkü bu ürünler, karaciğerde metabolize oluyor.”

İnsanlarda bitkisel ilaçlara karşı güvenin arttığını, bunun olumsuz karşılanmaması gerektiğini fakat nerede yetiştiği, hangi ortamlarda paketlendiği belli olmayan ürünler kullanıldığında istenmeyen yan etkilerin çıkabileceğini ifade eden Harput, şunları kaydetti:

“Türkiye’de bitkisel ürünlerin büyük bir kısmı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının izni ile gıda takviyesi olarak satılıyor. Bizim son dönemde yapmak istediğimiz şey, bitkisel ürünlerin, Sağlık Bakanlığının izni ve denetimiyle satılmasını sağlamak çünkü bu ürünleri kullananlar, gıda takviyesi olarak kullanmıyor, ilaç niyetine kullanıyor.”

Yasemin Kalyoncuoğlu – AA

 

Yorumunuzu yazın “Zayıflama Hapları Mucize Değil Sorun Yaratıyor”